Sulu Sebze Yemekleri

Sulu sebze yemekleri tarzındaki yiyeceklerin sindirim sistemindeki rahatlamaya  bağırsakları iyi çalıştırdığı bilinir. Midenizin rahatlaması açısından günde mutlaka bir öğün sulu yemek tüketilmelidir. Bu da sizi fazlasıyla hem sebze yemekten dolayı enerjik kılar hem de sulu yemekten dolayı  iç organlarınızın rahatlamasını sağlar. Günümüzün hızlı yaşam koşulları nedeniyle hızlı yenilen yemekler, fast food ürünler yüzünden mide bağırsak gibi organlarımızın hassasiyetlerinin arttığı hastalıklara davetiye çıkardığı bir dönemdeyiz. Bir de buna mevsim dışı yenilen sebze ve meyveler eklenince rhatsızlıkların boyutları artıyor. >ncak bu arada insan olarak yapmamız gereken tek şey organik besinlere ve mevsiminin üretilen sebze meyvelere dönüş yapmaktan geçiyor.

Organik sebzelerle yapılan sulu yemekler mide tarafından daha çabuk öğütülüyor, vitamin ve diğer yaralı içeriklerin emilimini daha hızlı yapıyor, bağırsaklarda daha kolay bir şekilde çalışıyor.

Sulu sebze yemekleri vücudumuza yararları nelerdir?

Amerika’da üniversitelerde yapılan bir araştırma sulu sebze yemeği tüketiminin aynı zamanda hafıza ve beyin fonksiyonlarının da uzun yıllar korunmasını sağladığı kanıtlandı.60-80 yaş arası 1000 kişi üzerinde yapılan araştırmada deneklerin yeme alışkanlıkları 5 yıl boyunca gözlendi. Yeme alışkanlıklarını değiştirmeden hayatlarına devam eden deneklere her yıl düzenli olarak beyin, hafıza testleri yapıldı. Denekler, tükettikleri pırasa, lahana, ıspanak, marul gibi sebzelerin miktarlarına göre 4 ayrı grupta değerlendirildi. Buna göre en yüksek sulu sebze tüketen grup günde 1.3 porsiyon, en az tüketen grup ise 0.1 porsiyon sulu sebze yemeği yedi. Sonuçlar herkesi oldukça şaşırttı. 5 yılın sonunda sebze tüketiminde en üst seviyede olan obezite, şeker, hiper tansiyon gibi kendi hastalıkları da olan denekler de hafıza ve beyin fonksiyonlarında gerileme gözlenmezken, az tüketim yapan deneklerde ilerlemenin diğerlerine oranla 11 yıla denk gelecek bir fark ile yavaşladığı gözlemlendi.

Zeytinyağlı Sebze Yemekleri

Zeytinyağı ülkemizde en çok üretilen, en sağlıklı besinlerden biridir. Anadolu’da zeytinyağı üretimine taş devri zamanlarına kadar uzanır. Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türkler zeytinyağı ile Doğu Roma İmparatorluğu sayesinde tanışmışlar ve zeytinyağınıhayatlarına soktuktan sonra en fazla mutfak kültürünü geliştiren topluluk olmuşlardır. Hiçbir ülke mutfağı Türk Zeytinyağlı yemekleri ile yarışamaz. Anadolu’nun en lezzetli zeytinlerinden üretilen zeytinyağı ile yapılan yemeklerinde farkı buradan gelmektedir.

Ege’de, Marmara’da, Akdeniz’de hem yetiştiriciliği hem de tüketimi açısından en yüksek bölgeleridir. İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ise zeytinyağını daha az tüketir. Zeytinyağlı yemeklerin soğuk olarak da tüketilmesi sebze yemeğini sevmeyenleri bile sebzeye yönlendirebilir.  Yemek davetlerinin vazgeçilmezi olan zeytinyağlılar aynı zamanda büyük davetlerinde ordövr tabaklarında yerlerini alır.

Zeytinyağlı sebze yemekleri üç yolla hazırlanır:

  • Sağlık açısından uygun olması dolayısıyla hepsi çiğden pişirilmesi
  • Soğan başta olmak üzere, sebzeler ve diğer garnitürlerin kavrularak hazırlanması
  • Bazen de sadece bir bölümü kavrulur ve hiçbir pişirme işlemine tabii tutulmadan direkt eklenmesi

Zeytinyağlı yemeklerde püf noktası

Zeytinyağlı yemeklerin en önemli noktası hazırlanırken lezzetini arttırmak için 1 kesme şeker  ya da bir çay kaşığı toz şeker konulmasıdır.  Zeytinyağlı sebze yemeklerini sıcakken değil tencere içinde soğuttuktan sonra servis tabağına almalısınız. Zeytinyağlı sebze yemekler i çabuk tüketilmelidir.  Zeytinyağlı yemeklere pişerken fazla yağlı olmayan et suyu konulması lezzetini oldukça arttıracaktır.

Sebzeli Kanat Yemeği Kolay ve Pratik Tarif

Sebzeli Kanat Yemeği Kolay ve Pratik Tarif

Kolay ve pratik bir şekilde hazırlayabileceğimiz sebzeli kanat yemeğiniz için ilk olarak bütün malzemeleri tepsiye diziyoruz. Sebzeli kanat yemeğimizi ilk olarak yıkanmış olan tabağımıza alıyoruz. Cam tepsimize diziyoruz, ardından patatesleri ekliyoruz. Kırmızı biberi ve bezelyemizi ilave ediyor. Yemeğimizin sosu için domates salçasını sıcak suya katıyoruz. Sonra biber salçasını, tuz ve karabiberi ekliyoruz. Ve bunların bütün hepsini karıştırıyoruz salça iyice eriyene kadar.

Salçalı sos hazırladık şimdi yemeğinizin üzerine yavaşça döküyoruz. Üzerine çıkacak şekilde sıcak suyunu ayarlayabilirsiniz yemeğimizi önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişmeye bırakıyoruz.  Sebzeli kanat yemeğimiz pişti şimdi yemeğimizi servis tabağımıza alabiliriz. Sebzeli kanat yemeğimizi kolay ve pratik olarak hazırladık ve servis tabağımıza aldık. Hepinize afiyet olsun, elinize sağlık.

 

Kıymalı Karnabahar Yemeği

KIYMALI KARNABAHAR YEMEĞİ

Malzemeler:

Orta boy karnabahar
250 gram kıyma
1 adet soğan
1 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı tuz
Pulbiber
Karabiber

Yapılışı:

Öncelikle karnabahar köklerinden ayrılır, çok küçük veya çok büyük olmayacak derecede parçalanır. Daha sonra parçalanan karnabaharlar yıkanıp süzgeçte bekletilir. O sırada orta derecede açtığınız ocağınızın üstüne koyduğunuz orta boy bir tencereye 2 yemek kaşığı sıvı yağ konur. Bu sırada soğanlar küçük şekilde küp küp doğranıp yağın içerisine atılır. Ardından 250 gram kıyma ilave edilir. Soğanlar pembeleşene ve kıyma bütün suyunu bırakana kadar yağda kavrulur. 1 kaşık salça eklenip malzemeler iyice karıştırılır. Süzgeçte suyu süzülen karnabaharlar tencerenin içine alınır. Salçalı karışımla karnabahar iyice karıştırılır. Bir süre daha karıştırmaya devam edilir, karnabaharlar hafif yumuşatılır. Daha sonra kenarda kaynatılan su yavaş yavaş tencereye dökmeye başlanır. (Suyu ne kadar koyacağınız sizin sulu yemeklerdeki su kıvamını nasıl sevdiğinize de bağlıdır. Normal şartlarda karnabaharların üstünü hafif geçmesi yeterli olacaktır. Suyu az koyarsanız tencerenizin dibi tutabilir, suyu fazla koyarsanız hem sebzeler fazla ezilir hem de suyunuz kıvam almakta zorlanır.) Suyu eklediğiniz tenceredeki salçalar suda iyice eriyene kadar karıştırmaya devam edilir. Yemek kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılır, 10-15 dakika kadar daha kısık ateşte kaynamaya bırakılır. (Çatal yardımıyla karnabaharların istediğiniz yumuşaklığa gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.) Dökülen sıcak suyun salçayla iyice bütünleştiğinden hafif kıvam almaya koyulaşmaya başladığını anladığınızda yemeği ocaktan almadan önce tuz ve baharatları eklenip tencerede iyice karıştırılır. (Çok hızlı karıştırmamaya dikkat edin, karnabahar çabuk yumuşayabilen bir sebze olduğu için dağılması ve ufalanması çok kolaydır.)

Dumanı hafifleyince çok soğumadan yemeğinizi servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.